Bulut Sunucu Tercihi Nasıl Yapılmalı?

Bulut Sunucu Tercihi Nasıl Yapılmalı?

Bulut sunucular, son zamanlarca yoğun biçimde tercih edilen ekonomik ve yüksek performanslı çözümlerdir. Gerek maliyetleri, gerekse sundukları avantajlar nedeniyle bulut sunucu çözümleri, her ölçekte işletmenin ve bireysel kullanıcıların pek çok ihtiyacını karşılayabilmektedir. Ancak Bulut sunucu çözümleri de, diğer tüm hizmetlerde olduğu gibi, çeşitli kalite seviyeleri ve donanım özellikleri bulunan sistemlerdir. Veri merkezi nitelikleri, sistemin sahip olduğu donanımsal ve yazımsal fonksiyonlar, güncelleme durumu ve sistemin kurulumunda tercih edilen marka ve model bakımından kalite seviyesi bulut sunucunun performansı üzerinde belirleyici etkenlerdir. Sonuç olarak yanlış seçilecek bir bulut sunucu hizmeti paylaşımlı hostingden daha kötü sonuçları karşınıza çıkarabilir. Peki Bulut sunucu tercihi nasıl yapılmalıdır?

Bulut Sunucu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Firma Seçimi

Bulut sunucu tercihi yaparken öncelikle dikkat edilmesi gereken elbette hizmeti veren firmanın nitelikleridir. Firma seçimi; büyük ölçüde diğer parametreler üzerinde de belirleyici rol oynar. Kaliteli hizmet standartlarına sahip firmaların sunacağı hizmetlere güvenilebilir.

Hizmet Sözleşmesi Detayları

Her ne kadar veri merkezi ve barındırma hizmetlerinde evrensel kullanım koşullarını içeren hizmet sözleşmeleri olsa da, satın almadan önce size neyin nasıl sunulacağının taahhüt edildiği bu dokümanları incelemenizde fayda vardır. Veri merkezinin hangi durumlarda neye nasıl müdahale ettiği ve size ne şekilde destek vereceğini bilmeniz uzun vadeli bir girişim bakımından oldukça önemlidir.

Donanım Kalitesi

Bulut sunucu sisteminin kurulumunda, hangi marka ve model donanımın tercih edildiğine dikkat edin. Beynelmilel markların mümkün olduğunda yeni sürüm donanımların tercih edilmesi son derece önemlidir.

Lokasyon

Veri merkezinin lokasyonu, barındırma hizmetlerinde en önemli kriterdir. Bulut havuzunun hedef kitlenize yakın bir lokasyonda bulunduğundan emin olmanız faydanıza olacaktır. Böylece erişim sürelerinde avantaj elde edersiniz.

Donanım Özellikleri

Sistemde kullanılan bileşenlerin yeni nesil teknolojiler olması son derece önemlidir. Gelişen yazılıma entegre biçimde sistemin revize edilmesi ve güncel gereksinimleri karşılayabilecek niteliklere sahip olması gerekir. Özellikle hızlı veri transferi yapabilmek adına, fiziksel diskler yerine SSD teknolojisinin kullanılması ok önemlidir.

Yazılım Özellikleri

Cloud teknolojisi yazılım tarafından yönetilen bir sistemdir. Bu sistemin efektif biçimde çalışabilmesi için güncel yazılım özelliklerine sahip olması gerekir. Bu noktada gerekli araştırmaları yapmanız oldukça önemlidir.

Donanım Seviyesi Seçimi

İhtiyacınıza uygun donanım özelliklerini sunabileceğiniz sistemi tercih etmeli ve sistem kaynaklarının buna uygun şekilde tahsis edilmesini sağlamalısınız. Tabii bu noktada bulut sistemlerini istediğiniz zaman yükseltebiliyor ve küçültebiliyor olmanız, bunun bir sorun olması durumunun önüne geçecektir.